Biyomühendislik

Biyomühendislik Nedir?

Biyomühendislik, mühendislik tasarım ve analiz ilkelerini biyolojik sistemlere ve biyomedikal teknolojilere uygulayan bir disiplindir. Biyomühendislik araştırmalarının örnekleri arasında kimyasal üretmek için tasarlanmış bakteriler, yeni tıbbi görüntüleme teknolojisi, taşınabilir hastalık teşhis cihazları ve doku mühendisliği yapılmış organlar sayılabilir.

Biyomühendislik, biyolojiyi nicel olarak tanımlamak için analitik yöntemleri kullanır. Ayrıca, tasarım ve yaratma aracı olarak canlı sistemlerin karmaşıklığından yararlanır.

Bu çok hızlı büyüyen araştırma alanı, malzeme bilimi, biyomedikal uygulamalar, biyofizik, moleküler biyoloji ve çevre mühendisliği gibi geniş bir konu yelpazesini kapsamaktadır. Biyomühendislik öğrencileri, elektrik ve makine mühendisliği, bilgisayar bilimi, malzeme bilimi, kimya ve biyoloji unsurlarını içerebilen hem biyoloji hem de mühendisliğin temelleri konusunda eğitilirler. Bu genişlik, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin kendi ilgi alanlarında uzmanlaşmalarına ve ilgili alanlardaki araştırmacılarla geniş çapta işbirliği yapmalarına olanak tanır.

Lisans programımız, öğrencilere doğa bilimleri, mühendislik ve matematik alanlarında biyomühendislik alanıyla ilgili temel bilgileri sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Mezunlar, akademi, tıp ve çok çeşitli endüstrilerde başarılı kariyerlere devam ederler.

Biyomühendislik İyi Bir Kariyer mi?

Tıp tutkunuz varsa ve aynı zamanda elektronik mühendislerinin yaptığı görevlerden hoşlanıyorsanız, biyomedikal mühendisliği mükemmel bir kombinasyondur. İnsanların daha uzun ve daha tatmin edici yaşamlar yaşamalarına yardımcı olma ortak hedefi doğrultusunda birçok farklı kapasitede çalışmanıza izin veren çok disiplinli bir meslektir. Tıbbi ekipmanı çalıştıran elektrik devresi veya uzuvların yerini alan protezler tasarlamak olsun, bir biyomedikal mühendisliği kariyeri birden fazla yönden zengin bir şekilde ödüllendiricidir.