Çi̇zgi̇ Fi̇lm Ve Ani̇masyon

Çi̇zgi̇ Fi̇lm Ve Ani̇masyon

Dijitalleşmenin günden güne artmasıyla birlikte, birçok bölüme olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu bölümlerden biri de Çizgi Film ve Animasyon Bölümüdür. Televizyon, sinema gibi eğlence sektörünün haricinde, eğitimden tanıtıma, medikal sunumlardan mimari uygulamalara, dijital oyunlardan reklamlara kadar geniş bir kullanım alanına sahip olup, geleceğin meslekleri arasında sayılmaktadır. Çizgi Film ve Animasyon Bölümü amacı, yapım şirketlerindeki animasyon üreticisi açığını kapatmak, kişilere karakter yaratımından animasyon oluşturma sürecine kadar tüm teknik beceriyi vermek, çizgi film sektörünün gelişmesine katkı sağlamaktır. 

Sanat ve tasarım ile ilgili alanların dijital dönüşümlerinin devam ettiği günümüzde, Çizgi Film ve Animasyon bölümü; sadece sinema alanında değil eğlence, televizyon, reklam, tıbbi modelleme gibi birçok alanda içerik üretilen ve bu alanların kesişmesi ile temellenen bir bölüm olarak ön plana çıkmaktadır.

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü ile öğrencilere:

– Animasyon film ve reklam çekimi konusunda bilgi ve beceri kazandırmak,

– E-kitap (etkileşimli elektronik kitap), etkileşimli dijital uygulamalar (applications), dijital eğitim uygulamaları, dijital oyunlar gibi konularda bilgi ve beceri kazandırmak,

– Sektör ihtiyaçlarını karşılanmasına yönelik proje geliştirme bilgi ve becerileri kazandırmak,

– Teknolojik gelişmelere uygun proje geliştirme konusunda bilgi ve beceri kazandırmak,

– Çağımızın gereksinimi olan disiplinler arası tasarım bağıntısını kurabilecek yeterlilikte donanım sağlamak programın özünü oluşturmaktadır.

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Mezunları İçin İş Olanakları

Çizgi film ve animasyon bölümünden mezun olanlar; sinema, video, animasyon ve multimedia alanlarında iş imkanlarına sahiptirler. Yapım şirketlerinde, reklam ajanslarında ve televizyon şirketlerinde animasyon tasarımcısı ve görsel efekt uzmanı olarak çalışabilirler. Ayrıca Bilgisayar oyunu stüdyoları, karikatür dergileri, sanat departmanları, müzik şirketlerinde ve medya kuruluşlarında çalışma şansları vardır.