Görsel İletişim Tasarımı

Görsel İletişim Tasarımı Nedir?

Görsel İletişim Tasarımı, teknoloji, yaratıcılık ve tasarımı birleştirerek iletişim kuran yaratıcı bir süreçtir. Günümüz tasarım ve alanlarında, reklamcılık, yeni medyaların doğarak kendi dinamiklerini oluşturması, eski mecraların teknoloji ile daha hızlı, devamlı bir etkileşime geçmesi sonucu tasarımın geleneksel iletişim yöntemleri yetersiz kalmakta ve evrilmektedir.

Tüm medyalara, tasarım teknolojilerine, ürün ve hedef kitle arasında kalan tasarım problemine çözüm üretebilecek yeni uzmanlık alanı doğmuştur, bu çok geniş kapsamlı alan; Görsel İletişim Tasarımı’dır. Temeli çizim yeteneğine ve yaratıcılığa dayanır.

Görsel Tasarımcı, prodüksiyon, reklam filmleri, video, yaratıcı metin, görüntüler, hareket ve ses gibi iletişim araçlarını gerek yeni medya, televizyon, bilgisayar, akıllı iletişim araçları ve mekanlar, arayüz/etkileşim tasarımı, basılı ürünler ve tüm iletişim mecraları üzerinde kullanır. Görsel İletişim Tasarımı eğitiminde öğrenciler; tasarım prensiplerine odaklı yaratıcı problem çözme, görsel düşünme, güçlü ve etkili iletişim becerileri kazanma, konsept geliştirme/kavramsal düşünme, kurum kimliği tasarımı oluşturma,  markalaşma sürecinde reklam mecralarının tasarımı seçimi ve kullanımı üzerine odaklanır.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Görsel İletişim Tasarımı bölümünü başarıyla bitiren mezun Görsel İletişim Tasarımcısı olarak devam isteyen kişiler;

Reklam Şirketleri,

Özel Şirketler,

Medya Kuruluşları,

Web Siteleri

Kamu Kuruluşları,

Eğitmen, iletişim uzmanı, web tasarımcısı, yaratıcı yönetmen, proje yöneticisi, oyun tasarımcısı, mobil uygulama tasarımcısı gibi unvanlara sahip olabilirler. Eğitmen olmak için gerekli belgeleri almaları halinde üniversitelerde akademisyen olarak görev yapabilirler.

Görsel İletişim Tasarımcısı, serbest çalışarak özel şirketlere ve kişilere danışmanlık yapabilirler.