Grafik Tasarımı

Grafik Tasarımı Nedir?

Grafik Tasarımı Bölümü günümüzde en çok tercih edilen mesleklerden biridir. Grafik Tasarımının amacı, ürün ile müşteri arasında görsel bir iletişimin olmasını sağlamaktır, oluşturdukları ürün ile müşteri arasında görseller, resim ve grafikler ile sağlanır. Grafik Tasarımı bölümünün amacı bu iletişimi sağlayacak, görsel zekası yüksek, hayal gücü güçlü, bakış açısı geniş, çok yönlü görebilen ve düşünebilen bölümünün uzmanı olmuş öğrencileri sektöre kazandırmaktır. Hızla gelişen haberleşme ve iletişim teknolojileri, iletişim mecralarını sürekli değiştirmektedir. Bilgisayarda oluşturulan sanal unsurlarla, gerçek dünyadaki mekan ve nesnelerin birleştirilmesi olarak tarif edebileceğimiz sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence, sinema, savunma gibi çok sayıdaki alanda kullanılabilmektedir. Önümüzdeki yıllarda insanla ilgili her alanda artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla karşılaşmak olasıdır. Başta reklam olmak üzere grafik tasarımın birçok alanı da bu değişimin dışında kalmamaktadır. Her geçen gün farklı iş olanakları oluşmaktadır ve grafik tasarımcılara olan gereksinim bunlara bağlı bir şekilde hiç durmaksızın artmaktadır.

Grafik Tasarım lisans eğitiminin amacı, öğrencilerin resim, yazı, fotoğraf, bilgisayar, film, video, animasyon elemanlarını kullanarak, bir fikri, bir bilgiyi en doğru biçimde görselleştirip tasarlayabilmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için sürekli güncellenen eğitim müfredatından, mac ve pc bilgisayar laboratuvarlarından, fotoğraf ve baskı atölyelerinden yararlanılmaktadır.

Grafik Tasarımı Bölümü Mezunları İçin İş Olanakları

Grafik Tasarımı Bölümü dört yıllık mezunu olan öğrencilere grafik tasarımcısı denmektedir ve çalışma alanları oldukça geniştir.  Reklam şirketleri veya televizyon kanallarında sanat danışmanı, farklı alandaki müzelerde sergileme uzmanı, grafik danışmanlığı gibi görevleri üstlenebilirler. Grafik Tasarımı Bölümü mezunlarının aldıkları lisans eğitimi ile beraber sanatsal düşünce yapılarında ve fikirlerinde gelişim gözlenir. Ambalaj tasarımı, amblem, afişler, logotype, çeşitli kataloglar hazırlama işlerini kolaylıkla yürütebilirler. Mezunlar kariyerlerine; çizgi film atölyeleri bünyesinde, Reklam şirketlerinde, medya kurum ve kuruluşlarında, sanat danışmanlığı ve grafik danışmanlığı konusunda, farklı yayınevlerinde devam etmektedirler. Yine bunların yanında akademisyen olarak da devam etme şansları bulunmaktadır. Grafik Tasarımı Bölümü mezunları ayrıca alanında uzman ve profesyonel olarak kendi iş mekânlarını açarak serbest çalışma olanağına da sahip olmaktadırlar. Sanat yönetimi, grafik teknisyeni ve geliştiricisi, grafik tasarımcısı, eğitmen, web tasarımcısı ve benzeri unvanlar ile çalışma alanları mevcuttur.