Uzay Mühendisliği

Uzay Mühendisliği Nedir?

Programın ilk amacı uzay bilimleri üzerine çalışma yapmak ve uzay teknolojisini geliştirmektir. Bu mühendislik bölümden mezun olan öğrencilere “Uzay Mühendisi” denilmektedir. Mühendisler uzay ile ilgili tüm araçların tasarım ve bakımını yapan kişidir. Ayrıca teknolojinin getirmiş olduğunu yenilikleri takip ederek, farklı fikirler de üretmesi gerekir.

Havacılık ve uzay mühendisliğinin misyonu, toplumun ekonomik ve bilimsel gelişimine katkıda bulunmak için hava/uzay araçlarının tasarım, üretim ve test edilmesini içeren havacılık/uzay bilimlerinde öğrencilere eğitim vermek ve araştırma yapmaktır.  Havacılık ve Uzay Mühendisliği, uçak, helikopter, roket, uydu gibi havada ve uzayda hareket eden insanlı ve insansız tüm araçların ve araba, bina, köprü, rüzgar türbini gibi hava ile etkileşimli tüm araç ve yapıların aerodinamik, yapısal, itki, uçuş mekaniği ve kontrol sistem tasarımı ve analiz hesaplamalarıyla ilgilenir. 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde bu alanları içine alan dört ana bilim dalı bulunmaktadır: Aerodinamik, İtki, Yapı ve Uçuş Mekaniği ve Kontrol.

Bölümün İş Olanakları ve Çalışma Sahaları

Mezunlar TAI, TEI, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE, ASELSAN, HAVELSAN, THY, TÜBİTAK-UZAY, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Daire Başkanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ikmal, bakım ve onarım merkezleri ve ODTÜ Teknokent’te savunma sanayine yönelik Ar-Ge faaliyetleri yürüten şirketler gibi havacılıkla ilgili kuruluşlarda çalışmaktadırlar. Ayrıca otomotiv sektörü, beyaz eşya sektörü gibi mühendislik uygulamaları olan kuruluşlarda da mezunlarımız istihdam edilmektedir. 

Temel bilgilere hakim olduğu için makine, elektronik, bilgisayar ya da inşaat mühendisi olarak da pek çok iş imkanı vardır.