Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay Zeka Mühendisliği

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ve bu gelişmelerin hayatımızı değiştirmesi ile çağımıza uygun birçok yeni meslek de ortaya çıkmıştır. Bu mesleklerden biri de yapay zekâ mühendisliğidir. Yapay zekâ mühendisi, makineleri insan beyniymiş gibi çalışacak şekilde programlayan, makine öğrenme algoritmalarını tasarlayan kişilere denir. Yapay zekâ mühendisleri, yapay zekâ modellerini oluşturur ve test eder. Oluşturulan bu modellerdeki sorunları taramak, sistemlere bakım yapmak ve ihtiyaç duyulan geliştirmeleri yapmak yapay zekâ mühendislerinin görevlerindendir. Yapay zekâ mühendisliğini yazılım mühendisliğinden ayıran özellikler bunlardır. Kısaca yapay zekâ mühendisliği, yazılım mühendisliği, yazılım geliştirme ve veri biliminin karışımıdır diyebiliriz. Yapay zekâ mühendisleri ilk olarak makine öğrenimi ile başlar, derin öğrenme ile devam ederler. Yapay zekâ mühendisleri için olmazsa olmaz konular ise; bulut tabanlı sistemler ve derin öğrenme kuralları ile modellerin devreye alınacağı zamana karar vermektir. Makineleri mantıklı ve verimli bir şekilde hareketler gerçekleştirmek amacıyla programlayan yapay zekâ mühendisleri yazılım firmalarında çalışabilir. Ayrıca gelecek dönemlerde hastanelerde, fabrikalarda ve hizmet sektöründe ihtiyaç duyulacak bir meslektir.

Yapay Zeka Mühendisleri İçin İş Olanakları

Yapay Zeka Mühendisliği mezunlarının çalışma alanı sadece yazılım şirketleriyle sınırlı olmaksızın sağlık, ulaşım, enerji ve hizmet sektörlerindeki yapay zeka kullanımına bağlı olarak yaygınlaşmakta buna göre çalışılacak iş alanı çeşitliliği de bu duruma bağlı olarak artış göstermektedir. Gelecekte bu bölümden mezun olan bireyler kullanım alanı yaygınlaşacak olan, bilgi güvenliği teknolojisi, havacılık elektroniği, tarım ticareti ve işletmeciliği, uluslararası ulaştırma sistemleri, yapay yazılım geliştirme, dijital medya ve pazarlama, hibrit ve elektrikli taşıtlar teknolojisi, üç boyutlu modelleme ve animasyon teknolojilerinde rahatlıkla çalışma alanı bulabilecekler. 

Deneyimli bir Yapay Zeka (AI) mühendisi yılda 1 milyon dolar ücret kazanabiliyor. Ülkemizde ise iyi bir yapay zeka mühendisi aylık 60-70 bin lira maaş alabiliyor. 

Bölüm mezunları akademik alanda ya da özel sektöre ilişkin araştırma laboratuvarlarında çalışabilir. Yapay zeka odaklı iş zekası uygulamalarına dayalı özel sektör alanlarında iş analisti, sistem ve yazılım uzmanı, kaynak kullanımı ve veri ambarı ve algoritma uzmanı olarak çalışabilir. Uzay teknolojileri kullanan firmalarla, otonom araçlar ve giyilebilir teknolojiler üreten işletmelerde mühendis unvanıyla çalışma imkanı bulabilirler.

Özetleyecek olursak yapay zeka mühendislerinin çalışma alanları:

 • Akademik alan
 • Özel sektöre ait araştırma laboratuvarları
 • Yapay zeka odaklı iş analisti
 • Sistem ve yazılım uzmanlığı
 • Kaynak kullanımı ve veri ambarında algoritma uzmanı
 • Uzay teknolojileri kullanan firmalar
 • Otonom araçlar ve giyilebilir teknolojiler üreten işletmeler
 • Akıllı arabalar
 • Hastaneler
 • Oyunlar
 • Güvenlik sistemleri
 • Sesli asistanlar