Akıllı Ev Nedir?

AKILLI EV NEDİR?

Akıllı ev sistemleri, evde kullanılan farklı cihazları birbirine bağlayarak; uzaktan erişilmesini, kontrol edilmesini ve izlenmesini sağlayan sistemlerdir. 

Akıllı bir ev; kapı kilitleri, iklimlendirme üniteleri (klima, kombi vb.), aydınlatma, hırsız alarm, yangın alarm, güvenlik kamerası, görüntülü kapı zili, akıllı perde, ses sistemi, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrik prizleri vb. birçok işlevi kontrol edebilir.

Akıllı ev sistemleri kullanıcılara hangi avantajları sağlar?

•Rahatlık ve konfor

•Uzaktan kontrol

•Erişilebilirlik

•Tasarruf

•Güvenlik

Bir ev sonradan akıllı ev haline getirilebilir mi?

Bir ev en baştan akıllı ev olarak tasarlayabileceği gibi sonradan da akıllı ev haline getirilebilir. Bunun için 2 seçeneğimiz var: Kablolu sistemler ve kablosuz sistemler. Kablosuz sistemler düşük maliyetlidir ve montajı kablolu sistemlere göre daha kolaydır, herhangi bir tadilata ihtiyaç duymazsınız. Bunun yanında; kablolu sistemler, kablosuz sistemlere göre daha güvenilirlerdir ve montajı sırasında tadilat gerekebilir.

Akıllı ev sistemleri nasıl çalışır?

Akıllı ev sistemleri, “Nesnelerin İnterneti (IoT)” olarak bilinen bir konsept ile çalışır. Evinizde, internet özellikli cihazların tümü, Wi-Fi ağınız olan merkezi bir ağa bağlanır. Bu öğelerin her birine, nesnelere veya özelliklere uzaktan erişme, izleme ve kontrol etme imkanı sağlayan benzersiz bir IP adresi atanır.

Akıllı ev sistemleri, evdeki teknolojiyi kullanarak; akıllı telefon, tablet veya bazen bilgisayar kullanmadığınızda bile evinizde neler olup bittiğini kontrol edebilir ve görebilirsiniz. Akıllı evlerin çoğu, evin farklı bölümlerinin merkezi bir kontrol sistemi ile iletişim kurmasını sağlamak için akıllı kablolar veya amaca yönelik yapılmış bir ev ağı kullanır. Zamanlayıcılar, anahtarlar ve sensörler farklı otomatik sistemlerin ne zaman ve nasıl çalışması gerektiğini belirlemek için kullanılır ve farklı senaryolar için farklı kontrolleri sıralamak amacıyla farklı “sahneler” ya da “olaylar” oluşturulabilir.