Assembly Nedir?

ASESEMBLY NEDİR?

Bir Assembly Dili yüksek seviye programlama dillerini makine diline çeviren düşük seviyeli bir programlama dilidir. Yazılım programları ve onların temel donanım platformları arasında önemli bir köprü görevi görür. Assembly, tek bir dil değil,  bir dil ailesidir.

Assembly dili mikroişlemci tipine göre değişir,program yazmak için mikroişlemci iç yapısının iyi bilinmesi gerekir.Bir mikroişlemci için yazılan bir program başka bir mikroişlemcide çalışmayabilir yani program taşınabilir değildir yazılan bir kod başka bir bilgisayarda çalışmayabilir.
Assembly dilinde program yazmak yüksek seviyeli dillere göre daha zor ve zaman alıcıdır. Kullanım alanları diğer dillere göre daha azdır.

Assembly dilleri, değişkenler ve fonksiyonlar gibi üst seviye özelliklerden yoksundur ve çeşitli işlemci aileleri arasında taşınabilir değildir. Makine diliyle aynı komutlara ve yapılara sahiptir ama bir programcının sayılar yerine isimleri kullanmasına izin verirler. 

Bugün, Assembly dilleri, performans gereksinimlerinin özellikle yüksek olduğu bazı uygulamalarda kullanılmasına rağmen direk olarak nadiren yazılır.